سفیران SDGs

در 25 سپتامبر 2015 ، کشورها مجموعه ای از اهداف را برای پایان دادن به فقر ، محافظت از سیاره زمین و تضمین رفاه برای همه انسانها،  به عنوان بخشی از یک دستور کار جدید توسعه پایدار مقرر نمودند. هر هدف دارای مضوعات خاصی هستند که باید طی 15 سال آینده به آن برسیم.

دستیابی به دستور کار 2030 برای توسعه پایدار و اهداف توسعه پایدار ، نیاز به همت همگان دارد.

به عبارت دیگر ، اگر بخواهیم تا سال 2030 جهانی پایدارتر ایجاد کنیم که برای همه کار کند ، باید اهداف جهانی را به اهداف مشترک فعال برای تمام بشریت تبدیل کنیم.

ما به همکاری مؤثر بین بخش دولتی و خصوصی و جامعه مدنی در مقیاس های محلی ، منطقه ای و جهانی نیازمندیم.

ما باید فرایندهایی ایجاد کنیم که تعامل با SDG ها را در سطح اجتماعات و مناطق مختلف در همه جا ایجاد کند. تنها در صورتی که جوامع مسئولیت اجرای SDG ها را در جامعه و منطقه خود به عهده بگیرند ، ما به صورت واقع بینانه و جسورانه وظایف تعیین شده توسط دستور کار 2030 محقق می سازیم.

برای ایجاد انگیزه چنین تعهدی ، ما به مردم نیاز داریم تا مزایای چندگانه ای را که از اجرای موفقیت آمیز کلیه SDG ها برای زندگی خود ، خانواده ها و اجتماعشان ، ملت ها ، و برای بشریت و جامعه زندگی به عنوان یک کل حاصل می شود را، درک کنند.

هدف 17 به دنبال تشویق و ترغیب مشاركتهای مؤثر عمومي، خصوصی و جامعه مدنی است كه بر تجربه و راهبردهای تأمین مشاركتها بنا شده است.

داشتن رهبران ملی که توافق نامه غیر الزامی سازمان ملل متحد برای پشتیبانی از SDG  را تایید کنند، یک ایده عالی برای ارتقاء SDG ها است. رهبران می توانند در هنگام انتخاب ، اعلام کنند هدف آنها آشکار ساختن دستور کار نیازمند مشارکت فعال مردم و جوامع در سراسر جهان است.

ما مطالعاتی در مورد برنامه حامیان اهداف توسعه پایدار ارائه دادیم و تصمیم گرفتیم با استفاده از روش ادراک جهانی که باعث ایجاد آگاهی از پایین به بالا در مورد چالش های جهانی و چگونگی ارتباط آن با فعالیت های روزمره مردم می شود ، اقدام به راه اندازی یک مورد مشابه برای ارتقاء SDG ها کنیم. نام این برنامه "سفیران SDGs" است.

سفیران SDG  موقعیت و رهبری بی نظیری را به منظور ارتقاء SDG ها به عنوان بخشی از یک دستورکار بلندپروازانه و تحول آفرین توسعه جهانی خواهند ساخت.

برای اینکه یک سفیر SDG باشید ، باید در مورد SDG ها ، پایداری و روشهای مختلف مشارکت و چالشهای SDG بدانید. ما دوره های آموزشی اختصاصی SDG را به شرح زیر برگزار کردیم:

جلسات یادگیری ، آموزش و تمرین SDG ها  تحت یک کارگاه آموزشی برگزار می شود ، روی جلسات با این موضوع تمرکز خواهد داشت: "اطمینان از این که هیچ کس عقب نماند".

هدف از این دوره ها ارائه دیدگاه استراتژیک و دانش عملی به شرکت کنندگان در مورد چگونگی یافتن راه حلهای پایدار مؤثر برای جامعه شان ، اعم از کشور ، شهر ، روستا یا محله شان خواهد بود.

موضوعات آموزشی:

مردم

ما مصمم هستیم که به فقر و گرسنگی ، در تمام اشکال و ابعادش پایان دهیم و اطمینان حاصل کنیم که همه انسان­ها می توانند در عزت و برابری و در یک محیط سالم ، پتانسیل­های خود را تحقق بخشند.

سیاره زمین

ما مصمم هستیم سیاره زمین را از تخریب، از جمله از طریق تولید و مصرف پایدار، مدیریت پایدار منابع طبیعی آن و اقدامات فوری در مورد تغییرات آب و هوایی محافظت کنیم ، تا بتواند نیازهای نسل حاضر و آینده را پشتیبانی کند.

سعادت

ما مصمم هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که همه انسانها بتوانند از زندگی مرفه و سعادتمند برخوردار شوند و پیشرفت اقتصادی ، اجتماعی و تکنولوژیکی با هماهنگی با طبیعت اتفاق می افتد.

صلح

ما مصمم هستیم جوامعی صلح آمیز ، عادلانه و فراگیر را که از ترس و خشونت عاری است ، پرورش دهیم. ما نمی توانیم بدون صلح، توسعه پایدار داشته باشیم و صلح بدون توسعه پایدار نمی تواند وجود داشته باشد.

مشارکت

ما مصمم هستیم ملزومات مورد نیاز برای اجرای این برنامه را از طریق یک مشارکت احیاء جهانی برای توسعه پایدار ، بر اساس روحیه تقویت همبستگی جهانی، تجهیز کنیم  که بطور خاص به نیازهای فقیرترین و آسیب پذیرترین اقشار با مشارکت همه کشورها، همه ذینفعان و همه افراد متمرکز شده است.

 

زهرا نعمتی اولین سفیر SDGs

 

«زهرا نعمتی» قهرمان رشته تیراندازی با کمان ایران در المپیک و پارالمپیک، اولین ورزشکار ایرانی، اولین بانوی آسیایی و سیزدهمین ورزشکار تاریخ ورزش جهان با دو سهمیه همزمان در المپیک و پارالمپیک و اولین بانوی مسلمان معلول و پرچم‌دار کاروان المپیک ایران، به عنوان سفیر نهاد Global Understanding برگزیده شده است.

«زهرا نعمتی» قهرمان رشته تیراندازی با کمان ایران در المپیک و پارالمپیک، اولین ورزشکار ایرانی، اولین بانوی آسیایی و سیزدهمین ورزشکار تاریخ ورزش جهان با دو سهمیه همزمان به عنوان سفیر SDGs این نهاد برگزیده شد.

 

نهادGlobal Understanding  به عنوان یک کرسی یونسکو*، در زمینه سیاست‌گذاری و پیاده‌سازی استراتژی‌های توسعه پایدار و حل یا مدیریت چالش‌های جهانی از طریق اقدامات محلی و منطقه‌ای "Linking the global challenges to the local actions"  فعال می باشد.

 

این نهاد در سال 2017 و  در راستای ارتقاء آگاهی عمومی در سطح کشور و منطقه، اقدام به آموزش و ترویج اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SDGs) Sustainable Development Goals از سوی چهره‌های دارای مقبولیت اجتماعی، هنری و ورزشی به عنوان «رهبران افکار» در طرح سفیرانSDGs   نموده است.

 

با توجه به سوابق زهرا نعمتی در حمایت از همسان‌سازی حقوق معلولان با دیگر افراد جامعه در اجلاس کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت سازمان ملل متحد (2017) و نیز، دستور کار جدید سازمان ملل متحد در حوزه اهداف توسعه پایدار، وی در این طرح به ترویج و توسعه آگاهی عمومی در خصوص اهداف جهانی مرتبط با معلولین و افراد کم توان حرکتی و نقش ورزش در توانمند سازی آنان با شعار «خلق جهان بهتر برای معلولان» خواهد پرداخت. از جمله این اهداف می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

هدف چهارم: کیفیت آموزشSDG4: Quality Education

هدف هشتم: شغل شایسته و رشد اقتصادی SDG8: Decent Work and Economic Growth

هدف دهم: کاهش نابرابری SDG10: Reduced Inequalities

هدف یازدهم: جوامع و شهرهای پایدار  SDG11: Sustainable Cities and Communities

هدف هفدهم: مشارکت برای تحقق اهداف SDG17: Partnership for the Goals

وی در مراسم دریافت این حکم در دفتر اقدام منطقه ای ایران نهاد، ضمن ابراز مراتب خرسندی از بر عهده گرفتن این وظیفه خطیر، اعلام نمود :

«ورزش از بهترین راه‌های توانمندسازی افراد دارای معلولیت و رهایی آنها از انزوا است و من از هم اکنون به عنوان سفیر اهداف توسعه پایدار ملل متحد و با رهنمود های  نهاد  Global Understanding  تمام توان خود را جهت حل مشکلات، رفاه بیشتر و شکوفایی توانایی های این قشر جامعه به کار خواهم بست. همچنین امیدوارم تا سال 2030 با پیشبرد اهداف توسعه پایدار، همه معلولین جهان دارای امکانات آموزشی و شغلی مناسب باشند و همچنین در شهرهای مجهز و امن زندگی نمایند.»